Czym właściwie są suplementy diety?

Czym właściwie są suplementy diety?

Suplementy diety nie są lekami czy farmaceutykami, a bardziej odmianą produktów spożywczych. To żywność, która ma za zadanie odżywić organizm. Można ją porównać do normalnego jedzenia, tyle że występującego pod zmienioną formą. Codzienna dieta może zostać uzupełniona suplementami, aby była bardziej bogata w zróżnicowane substancje odżywcze. Przeważnie bowiem suplementy składają się z różnych witamin i minerałów. Mogą zawierać także pewne kwasy i inne aktywne związki, aminokwasy, zioła czy wyciągi roślinne.

Suplementację stworzono z myślą o tym, by człowiek mógł w prosty sposób zaspokajać zapotrzebowanie swojego organizmu na różne substancje. To też oznacza, że łatwo się z niej korzysta. Suplementy diety mają przyjemne w stosowaniu formy, bo przeważnie występują pod postacią niewielkich kapsułek lub tabletek. Można też je spotkać w formie saszetek z proszkiem, który należy rozpuścić bezpośrednio w ustach lub wymieszać go z wodą, a potem wypić. Sposób przyjmowania suplementu diety nie ma większego wpływu na jego działanie. Każdy powinien więc sięgnąć po taką formę produktu, jaka najbardziej mu odpowiada.

Według polskiego prawa suplementy diety nigdy nie były lekami i nie mogą tak być nazywane. Są one odmianą żywności i tak właśnie należy je traktować. Nie oznacza to jednak, że nie są sprawdzane, jak to niektórym się wydaje. Mimo iż nie podlegają aż tak ciężkim regulacjom prawnym jak farmaceutyki, to jednak muszą przejść przez liczne testy i badania, które sprawdzają ich ogólny wpływ na zdrowie człowieka. Mówiąc w skrócie – nie ma takiego przepisu, który dopuszczałby do sprzedaży wyłącznie efektywnie działające suplementy, ale nawet jeśli nie okażą się one skuteczne, nie powinny organizmowi zaszkodzić.

Dieta może być jednak w stu procentach zdrowa nawet bez jakiejkolwiek suplementacji. A lepiej czerpać substancje odżywcze z normalnej żywności, gdyż w takiej postaci są one najlepiej przyswajane przez organizm.