Jakość snu. Jak dobrze się wyspać

Jakość snu. Jak dobrze się wyspać

Według obliczeń naukowców przesypiamy średnio dwadzieścia lat swojego życia. Na jakość snu wpływ ma wiele czynników. Ludzie interesują się zjawiskiem snu od stuleci. Marzenia senne nas fascynują, a sen niezbędny jest, do prawidłowego funkcjonowania. Musimy spać. To czynność, bez której nie przeżyjemy. Nasz organizm potrzebuje snu do regeneracji.

Stan czynnościowy układu nerwowego, który nazywamy, snem dzielimy, na dwie główne fazy. Jakość snu przyczynia się do naszej wydajności. Brak odpowiedniej ilości snu zdecydowanie zmniejsza naszą zdolność zapamiętywania. Przestajemy prawidłowo reagować na bodźce zewnętrzne. Drażni nas światło słoneczne i dzienne. Czujemy spadek energii i odczuwamy nudności. Nie śpiąc odpowiednią, ilość godzin tracimy, poczucie rzeczywistości.

Jak dobrze się wyspać i zapewnić sobie odpowiednią jakość snu? Na nasz sen wpływają przeżycia i emocje nagromadzone w ciągu całego dnia. Przed pójściem spać, musimy się wyciszyć i uspokoić. Napływające myśli nie pomagają zasnąć. Warto zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni. Nadmierne ciepło nie pozwala zasnąć. Odpowiednia pościel ma ogromne znaczenie. W okresie letnim dobrze jest wybrać poszewki uszyte z przewiewnych tkanin. Satyna i jedwab idealnie odgrywają swoją rolę. W zimie wybierzmy flanelę i wełnę.

Jakość snu to klimat pomieszczenia, w którym zasypiamy. Filiżanka aromatycznej kawy przed snem nie jest dobrym pomysłem. Najlepiej dwie godziny przed snem całkowicie zrezygnować ze spożywania posiłków i napojów. Sypialnia lub pomieszczenie, w którym zasypiamy, powinno, być wywietrzone. Światło odgrywa to dużą rolę. Brak światła sprawia, że czujemy się bardzo senni. Relaks przed snem będzie bardzo pomocny.

Uwolnijmy się przed snem od gonitwy myśli, która może być powodem przepracowania. Zasypiajmy na wygodnym materacu zrelaksowani i w ciszy. Sen to podstawowa biologiczna potrzeba ludzkiego organizmu. Warto o niego zadbać. Jakość sny to jakość naszego życia.

sen